Çikolatalı Sufle

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba!

Çikolatalı sufle daha önce pek çok kez farklı farklı şekillerde yaptığım bir tatlı. Bu tarifte son zamanlarda yaptığım denemelerden biri. Klasik bir çikolatalı sufle oldu diyebilirim. Yoğun çikolata tadını sevenler icin özellikle öneririm. Bu tarz tarifler üzerinde çalışmaktayım ilerleyen günlerde farklı şekillerini de yayınlayacağım :) mesela chocolate lava cake olanını…. Bu arada suflenin yayınlamakta olduğum fotoğrafından ben de hiç memnun değilim. Tarifi tekrar yaptığımda yenisini çekeceğim … söz :)
Not: Özellikle yanında kremayla servis etmenizi çok tavsiye ederim. Ben güveç kapları ile pişirdim ve bu şekliyle tam dört kişilik oldu.  Eğer siz de fırına giren farklı küçük seramik kalıplardan varsa bu ölçüyle altı kişiliğe kadar çıkabilir.  Kesinlikle sıcak servis edin. Tabiki fırından çıkarırken dikkatli olun çünkü çok  sıcak olacaklar !!! Yumurta aklarını bir tutam tuzla çok iyi çırpın, krema kıvamına gelicek ( Mikser kullanmanızı öneririm.) Buradaki yumurta aklarının bu kadar çırpılmasının amaci sufle harcının  pişerken iyice kabarmasını sağlamak.  Bu nedenle çırpılmış akları diğer harca karıştırırken çok nazik olmamız gerekir.  Söndürmeden yavaşça  yedirmemiz gerekir.

Çikolata turu olarak kuvertür bitter tavsiye ederim. Bulamaz iseniz marketten nestle bitter alabilirsiniz veya kakao oranı yüksek çikolatalardan da olabilir. Özellikle yanında kremayla servis etmenizi çok tavsiye ederim.

Tarifte kullandığım bardak ölçüsü 200 ml

Sırada tarif…

Malzemeler:
- Süt – 250 ml ( 1 + 1/4 bardak )
- Yumurta – 4 Adet ( sarıları ve beyazları dikkatle ayrılmış olacak, mümkünse beyazları cam bir kapta çırpılacak )
- Tereyağı – 1,5 Çorba Kaşığı
- Toz Şeker – Yarım Bardak
- Un – 2 Çorba Kaşığı
- Kakao – 3 Silme Çorba Kaşığı
- Bitter Kuvertür Çikolata – 120 gr
- Tuz – 1 Tutam
- Kaplari yağlamak için bir miktar tereyağı veya margarin ve bir miktar toz şeker ( toz şeker kabın altına ve kenarlarına gelecek şekilde serpilmeli )
- Pudra Şekeri ( üzeri için )
- Sıvı Krema ( üzeri için )

Hazırlanışı:
Öncelikle sufle kaplarını yağlayıp şeker serpiyoruz. Fırını 180 dereceye ayarlıyoruz.

Tereyağını tencereye alıp orta ateşte eritiyoruz, üzerine unu döküyoruz ve hızlıca karıstırıyoruz.

Katı ve sarı renkte bir kıvama gelen harcı biraz kavurup üzerine sütü ilave ediyoruz. (dikkatlice)

Özellikle tel çırpıcı ile orta ateşte hızlıca cırpıyoruz. Topak kalmaması bu aşamada çok önemli !!!

Hafiften fokurdamaya başlayınca ocağın altını kısıyoruz. Kıvam yoğunlaşınca ocaktan alıyoruz.

Bu karışımın üzerine şekeri , kakaoyu ve ufak parçalara bölünmüş çikolatayı ekliyoruz ve karıştırıyoruz. ( Bu aşamada çikolatanın erimesini bekleyelim. )

Ayrı bir kapta çırptığımız yumurta sarılarını bu karışıma yavaşça ekliyoruz ve karıştırıyoruz. (Yogun kıvamlı bir karışım olacak )

Eger el çırpıcımız ile karıştırıken çok zorlanırsak azar azar süt ilave edip kıvamı açabiliriz.

Ayrı bir cam kaseye ayırmış olduğumuz yumurta aklarını bir tutam tuzla çırpmaya başlıyoruz. ( Bu aşamada mikser öneririm çünkü akların iyice krema gibi olması lazım bu nedenle çok ve hızlı çırpmak gerekiyor.)

Krema haline gelen yumurta aklarını çikolatalı harcın içine ekliyoruz. Tahta bir kaşık ile bu iki karışımı birbirine yediriyoruz.

İyice birbiri ile karışan bu harcı kaplarımıza paylaştırıyoruz.

Önceden ısıttığımız 210-220 derecelik fırında yaklaşık 15-20 dakika pişiriyoruz.

Pişince fırından alıp birkaç dakika dinlendirip üzerine pudra şekeri serperek ve istersek krema ile servis ediyoruz. (krema küçük kutu sıvı olanlardan, ben onu mikserin çırpma kabında biraz çırptım ve biraz daha yoğunlaştı)

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply